Karel Jaromír Erben - Kytice ( Polednice, Vodník, Svatební košile, Poklad )

23. července 2012 v 11:35 | VeruQ |  Čtenářský deník
Polednice
Vypráví o matce, která v rozčilení zavolala na své neposlušné dítě Polednici. Když se skutečně objeví ve dveřích a žádá matku, aby ji dítě vydala, matka nechce a prosí ji, aby odešla pryč. Chytí své dítě do náručí a chrání a mačká ho tak silně až ho nakonec udusí. Když Polednice vidí, že je chlapec mrtev otočí se a odejde. Potom přijde její manžel z práce domů a uvidí svou ženu plakat na tělíčkem svého malého synka, které leží na stole.

Vodník
Vodník šije při měsíčku botičky a šaty. Těší se na svatbu. Ráno v pátek jde dívka, nedbající varovných slov své matky prát k jezeru šatičky. Láska se pod ní prolom a ona spadne do vody. Stane se ženou vodníka. Má s ním synka. Jednou ho poprosí, aby mohla jít navštívit matku. Vodník ji to dovolí ale synka musí nechat doma aby mel jistotu že se jeho žena vrátí do večera domů. Jenže její matka je nechce pustit zpátky do jezera. Vodník si přijde pro ženu, a když žena nejde domů, usmrtí vodník svého syna a jeho tělíčko a hlavičku přinese matce před dveře domů

Svatební košile
Dívka se modlí, aby se jí milý vrátil z vojny. Pokud se nevrátí, chce si vzít život. Jednou v nosci se jí mrtvý milý opravdu vrátí. Chce, aby s ním odešla na jeho hrad. Po cestě jí její milý sebe modlitební knížku, růženec a křížek. Když dorazí na jeho hrad ( hřbitov ) dívka si uvědomí,že její milý je oživlý mrtvy a schová se v márnici, kde leží mrtvola. Její druh volá na mrtvolu, aby mu otevřela dveře, ale dívka se modlí a tak ji Bůh zachrání.

Poklad
Na Velký pátek matka pospíchá s dítětem do kostela, ale nemůže najít cestu. Na místě , kde stál kámen, nyní je skála do které vede vchod. Žena opatrně nakoukne, dodá si odvahy a vkročí dovnitř. Uvnitř září síň plná zlata, mramoru, rubínů a jiných drahých kamenů. Začne si brát stříbro a na dítě zapomene, stříbra si odnáší domů do chýše. Potom se vrátí pro zlato, do si ji mezitím stříbro promění v kámen. Potom si žen vzpomene na dítě a utíká pro něj. Tam kde byla předtím skála je teď opět kámen. Celý rok je žena bledá, v očích si roní slzy lituje toho co udělala a prosí o odpuštění. Zase na Velký pátek nalezne opět místo kamene skálu, v níž si hraje dítě. Rychle ho vezme a utíká s ním pryč.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama